Konfiguracja Eclipse’a do pracy z Python’em

Konfiguracja Eclipse do pracy z Python nie jest trudna, ale postaram się opisać wszystko po kolei. Zaznaczę, iż skonfiguruję Eclipse do późniejszej współpracy z Django. Wystarczy pobrać dwa pliki:

Po pobraniu Python’a, należy go zainstalować. Dobrze jest zrobić sobie wpis ścieżki instalacyjnej do Pythona w zmiennej środowiskowej PATH. Po instalacji Python’a należy zainstalować Eclipse’a. Rozpakuj plik z Eclipse’m w jakimś katalogu, np.: c:\eclipse. Uruchamiamy Eclipse’a z katalogu instalacyjnego. Jeśli jest to pierwsze uruchomienie Eclipse’a, to pojawi się okienko wyboru katalogu na projekty. Poniżej wygląd tego okienka z przykładową lokalizacją katalogu projektowego:

Eclipse - Wybór katalogu projektowego

Eclipse - Wybór katalogu projektowego

Teraz należy zainstalować wtyczkę Pydev, czyli Python IDE dla Eclipse’a. Na początku wspominałem, iż chcę sknfigurować Eclipse z Python’em do Django, stąd należy pobrać wersję 2.x Python’a. Na dzień dzisiejszy to wersja 2.7. Wersja 3.x nie będzie działać z Django. Wtyczkę Pydev zainstalujemy wykorzystując instalator Eclipse’a. Wybieramy z menu Eclipse’a opcję: „Help -> Install New Software…”. Poniżej przedstawiam odpowiednie okienko Eclipse’a:

eclipse-install

Eclipse - Instalator wtyczek

Teraz należy kliknąć w przycisk „Add…” by wprowadzić adres spod którego instalator poberze wtyczkę. Dla Pydev to adres: http://pydev.org/updates. Poniżej przedstawiam okienko wprowadzania adresu wtyczki:

Eclipse - Dodawanie adresu

Eclipse - Dodawanie adresu

Po zatwierdzeniu adresu przyciskiem „OK”, wracamy do okna „Available Software”. Zaznaczamy Pydev jak na poniższej ilustracji i wciskamy przycisk „Next >”. Poniżej ilustracja poprawnie wypełnionego okna instalatora wtyczki Pydev.

Eclipse - Instalator dla wtyczki Pydev

Eclipse - Instalator dla wtyczki Pydev

W kolejnym oknie „Install Details” jak poniżej zaznaczamy opcję „Pydev for Eclipse” i wciskamy przycisk „Next >”.

Eclipse - Wybór detali instalatora

Eclipse - Wybór detali instalatora

Zaakceptuj postanowienia licencyjne zaznaczając opcję: „I accept the terms of the license agreement” i wcisnij przycisk „Finish”. Poniżej przedstawian okno licencyjne.

Eclipse - Akceptacja licencji Pydev

Eclipse - Akceptacja licencji Pydev

Powinna wystartować instalacja. Poniżej przedstawiam okno instalatora.

Eclipse - Instalacja Pydev

Eclipse - Instalacja Pydev

W czasie instalacji pojawia sie okno z potrzebą akceptacji certyfikatu. Zaznaczamy certyfikat: „Aptana Pydev; Pydev; Aptana” a następnie wciskamy przycisk „OK”. Poniżej opisywane okienko.

Eclipse - Akceptacja certyfikatu Pydev

Eclipse - Akceptacja certyfikatu Pydev

Po akceptacji instaltor wtyczki Pydev rusza dalej. Po zakończeniu procesu instalacyjnego, instalator wtyczki prosi o restart Eclipse’a. Poniżej przedstawiam to okno.

Eclipse - Restart Eclipse'a

Eclipse - Restart Eclipse'a

Wybieramy opcję „Restart Now”. Eclipse zamyka się a następnie uruchamia ponownie. Teraz można skonfigurować Pydev IDE dla Eclipse’a. W tym celu wpierw należy zmienić perspektywę z domyślnej „Java” na „Pydev”. W tym celu kliknij w ikonę perspektywy – to w prawym górnym narożniku ikona w formie okna z żółtym plusem. Otworzy się menu, w którym wybierz element „Other…”. Pojawi się okno jak poniżej. Wybierz z listy Pydev i wciśnij przycisk OK.

Eclipse - Wybór perspektywy

Eclipse - Wybór perspektywy

W perspektywie Pydev, interfejs Eclipse wygląda jak poniżej:

Eclipse - Perspektywa Pydev

Eclipse - perspektywa Pydev

Teraz pozostało już tylko skonfigurować Pydev IDE dla Eclipse. W tym celu, należy otworzyć okinko „Preferences”. Okienko to pojawia się po wybraniu następującego element menu: Window -> Preferences. W oknie preferencji, należy wybrać z drzewa opcji: Pydev -> Interpreter – Python. Otworzy się okno „Preferences”. Jeśli po instalacji Python’a 2.7 zrobiono wpis w zmiennej środowiskowej PATH (ścieżka instalacyjna do Python’a) to wystarczy wcisnąć przycisk „Auto Config”. Eclipse wykryje i ustawi parametry znalezionej wersji Python’a. Jeśli brak wpisu w zmiennej środowiskowej PATH to nalezy wcisnąć przycisk „New…”. Pokaże się okienko wyboru wersji interpretera Python’a. Poniżej pokazano to okienko z przykładowymi wartościami.

Eclipse - Wybór wersji interpretera Python'a

Eclipse - Wybór wersji interpretera Python'a

Wciśnij przycisk „OK” a powrócisz do okna „Preferences”. Zanim to jednak nastąpi, pojawi się jeszcze jedno okienko którego parametry należy pozostawić bez zmian. W oknie „Selection Needed” wciśnij przycisk „OK” a powrócisz do okna „Preferences”. Widoki okien „Selected Needed” oraz „Preferences” zamieszczono poniżej.

Eclipse - Wybór komponentów Python'a

Eclipse - Wybór komponentów Python'a

Eclipse - Interpreter Python'a

Eclipse - Interpreter Python'a

Wciśnij przycisk „Apply” a następnie „OK”. Eclipse skonfigurowany do pracy z Python’em.

10 komentarzy

  1. programy pisze:

    Od dawna tutaj zaglądam, przeglądam notki i postanowiłem za nie podziękować. Strona już długo jest w moich zakładkach. Pozdrawiam!

  2. demikaze pisze:

    Co Cię skłoniło do zajęcia się Pythonem? – bo po portfolio widzę że raczej statycznie typowane języki są Twoją domeną.

    Pytam z ciekawości bo ciekawi mnie ten język i całe środowisko z nim związane choć przeszłość też mam „statycznie typowaną” 🙂

  3. Ryszard Matuszyk pisze:

    Na początku powód był bardzo przyziemny. Chodziło o długotrwałą współpracę programistyczną w języku Python. Niestety wszystko się rozsypało a chęć poznania nowego języka pozostała. Wciągnął mnie ten język i chociaż nici z współpracy, to chcę go poznać.

  4. L pisze:

    Hej,

    Brakuje jeszcze: utwórz nowy projekt i uruchomienie aplikacji.

  5. Ryszard Matuszyk pisze:

    Mam teraz bardzo napięty terminarz, ale uzupełnię te rzeczy.

  6. pld_user pisze:

    Dzięki za fajny manual, bardzo dużo mi pomógł. Gdyby tak jeszcze oprócz uwagi L powstałby manual nowy projekt django, to ech… 😉

  7. bibi pisze:

    Co prawda, robiłem to pod linuxa i pythona 3.2, ale przydało się. Dzięki! 😉

  8. Misiek pisze:

    Trzeba pamiętać jeszcze o odznaczeniu checboxa sprawdzania aktualizacji na stronie – bez tego instalator może nam „zamarznąć”

  9. karol pisze:

    Dzieki wielkie !

  10. gszesiek pisze:

    Dzięki, przydały się informacje – kilka (może trochę więcej) minut zaoszczędziłem.

    Pozdrawiam

Leave a Reply